מוזיקה קלאסית בגני הילדים

תכנית משותפת של מנהל החינוך ותלמה ילין לחינוך מוזיקלי בגני ילדים בגבעתיים


 

תכנית לחינוך מוזיקלי לגיל הרך יצאה לדרך בתחילת שנת הלימודים הנוכחית, ובמסגרתה התקיימו השבוע קונצרטים בגני ילדים ברחבי גבעתיים. התכנית היא מיזם משותף של ד"ר דן שגיב, מנהל תיכון תלמה ילין, של מנהל החינוך, הנוער והצעירים בעיריית גבעתיים ומשרד החינוך. התכנית נועדה להעמיק את ההיכרות של ילדי הגנים עם מוזיקה קלאסית ולהביא לגני הילדים ממיטב הרפרטואר הקלאסי באמצעות מפגשים עם מוזיקה חיה. עשרות גננות מגבעתיים משתתפות בתכנית השתלמות שנתית בתיכון תלמה ילין, שבה הן לומדות כיצד להנגיש יצירות מוזיקליות קלאסיות בפני הילדים. שיא התהליך החינוכי מתקיים ב"קונצרטים" בגנים עצמם, בהם מנגנים תלמידי המגמה הקלאסית מתלמה ילין את היצירות שילדי הגן למדו. תהליך הכנת הילדים למפגשי הקונצרטים נחשב למפתח להצלחת התוכנית. הכנה מיטבית של הילדים בגן נעשת באמצעות מנהלת הגן, ובאמצעות סיוע מקצועי נוסף של מדריכה פדגוגית מתחום המוזיקה. הילדים לומדים על יצירות מפורסמות ברפרטואר הקלאסי כמו "ולס החתול" של לירוי אנדרסן, "ריקוד האפרוחים" של מודסט מוסורסקי, ועוד.

מוזיקה קלאסית בגני ילדים

בשבוע שעבר התקיימו קונצרטים ב-30 גני ילדים  בעיר. הילדים והילדות נהנו ממופעים של תלמידי תלמה ילין והפגינו בקיאות ביצירות השונות.

עתידה יערי, מנהלת מחלקת מוסדות חינוך בעיריית גבעתיים: "אנו גאים להוביל יחד עם תלמה ילין תכנית מוזיקלית פורצת דרך המפתחת אצל ילדי הגן תשתית להבנת יצירות מוזיקליות מורכבות. חינוך מוזיקלי בגיל הרך טומן בחובו יתרונות רבים ותורם להתפתחות קוגניטיבית ומוטורית של הילדים. התכנית, שהחלה השנה בגני הילדים, היא ביטוי להשקעה העירונית בחינוך מוזיקלי בשנים האחרונות, שהניבה את תכנית "בית ספר מנגן" בשיתוף הקונסרבטוריון העירוני בבתי הספר היסודיים בעיר. ילדי הגנים שהשתתפו במיזם נחשפים לעולם תרבותי עשיר וחוויתי ומתוודעים למלחינים מגוונים, ואנו שואפים להרחיב את התכנית ולצרף בשנה הבאה גנים נוספים."

מוזיקה קלאסית בגני ילדים

ד"ר דן שגיב, מנהל תיכון תלמה ילין: "מחקרים רבים הוכיחו שהמוזיקה עשויה לשמש כמקפצה התפתחותית עבור ילדים בגיל הרך, מבחינה קוגניטיבית, רגשית וחברתית. מטרת התכנית היא לא רק לחשוף את ילדי הגן למוזיקה קלאסית, אלא גם לייצר בגבעתיים היבט קהילתי יוצא דופן, בו תלמידי תלמה ילין חולקים את יכולותיהם וכישרונם עם ילדי העיר. תלמידי התיכון זוכים לחוויה חברתית וקהילתית, וילדי הגנים זוכים לתכנית חינוכית ענפה ועשירה גם מידי הגננות שלהם, וגם מידי תלמידי תיכון תלמה ילין. מדובר בתהליך חינוכי מתמשך התורם להעשרה המוזיקלית של ילדי הגן ואינו מסתכם באירוע חד-פעמי וחולף. "

(התמונות מקונצרט בגן תפוח)

מוזיקה קלאסית בגני ילדים