תנועת הזהב

התנועה הראשונה בישראל שמחברת בין בני נוער ואזרחים וותיקים, פועלת כאן בגבעתיים


חלק מחברי תנועת הזהב

״תנועת הזהב״ תנועה ראשונה מסוגה בישראל, המיועדת לבני נוער ולאזרחים ותיקים בגילאי 70+, הוקמה בגבעתיים באוקטובר 2020. המדריכים ב"תנועת הזהב" הם בני נוער המנוסים בתחום ההדרכה. חברי התנועה נהנים מפעילויות חברתיות שוברות שגרה, דיונים אקטואליים ועשייה קהילתית משותפת לצד בני נוער. 

התנועה החלה כיוזמה התנדבותית של תלמידי י"ב שפעלו במסגרת מחלקת הנוער בעיריית גבעתיים. בטקס הוקרה עירוני למתנדבים שנערך במאי 2021, הוענק אות ההצטיינות ליוזמה חברתית יוצאת דופן, למקימי התנועה עמית בן ואקיל, הילי שנפ ולונה שנפ. בעת הקמת התנועה, שלושתם למדו בכיתה י"ב, וכיום הם פעילים בשנת שירות ובמכינות קדם צבאיות. הקמת התנועה בעיצומה של מגפת הקורונה, נבעה מצורך בקשר חברתי ואנושי בין בני הנוער לאזרחים ותיקים. 

בתנועה חברים כ-70 בני נוער ואזרחים וותיקים, המחולקים לארבע קבוצות. מפגשי התנועה מתקיימים בימי חמישי ב-  GVT HUB מרכז היזמות לנוער, הפועל בתוך המרכז הקהילתי "שדה בוקר". בני הנוער מכינים הדרכות למפגשים, שעוסקים בסוגיות אקטואליות ובתכנים הקשורים לתרבות ולחברה. כך לדוגמא, התקיימו פעולות בנושאים שעל סדר היום הציבורי כמו יום הזיכרון לרצח רבין,   ופעולות אחרות עסקו בנושאים אנושיים-אוניברסליים כמו משמעות החלומות ואהבה ראשונה. ביום השואה חברי התנועה האזינו לעדות של בת לשורדי שואה ושיתפו סיפורים מההיסטוריה המשפחתית שלהם. בפסח כל חברי התנועה ארזו יחד משלוחי מזון למשפחות נזקקות. מעת לעת מתקיימות גם פעילויות הפגה חווייתיות כמו ערב כישרונות ופעילויות קולינריות.

רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים: "תנועת הזהב היא יוזמה ברוכה של בני הנוער הנהדרים שלנו שמשתלבת במסורת ההתנדבות והחיבור הבין דורי בגבעתיים. אני מצדיע לבני הנוער שהצליחו להוציא לפועל רעיון פורץ דרך ולמחלקת הנוער שהעניקה ליווי ותמיכה ארגונית ורגשית לתנועה. נמשיך לתמוך בפעילות התנועה ובהתרחבותה ואני קורא לאזרחים וותיקים ולבני נוער נוספים להצטרף לפעילות."

ב-20.12.21 נציגי תנועת הזהב השתתפו בכנס שנתי ארצי בנושא "חדשנות ויצירתיות בתוכניות קהילתיות לאזרחים וותיקים." הכנס התקיים ב"בית בכפר" בכפ"ס, בהנחיית גדי פורת, מנכ"ל "דורות" ובהשתתפות חוקרים, יזמים חברתיים ואנשי ציבור. נציגי גבעתיים שהשתתפו באירוע: שחר כהנא, בר סיבירסקי ומאי שהרבני, תלמידות תיכון שמעון בן צבי המשמשות כרכזות "תנועת הזהב", ישראל נתנאל, מנהל התנדבות נוער מעיריית גבעתיים וכרמל אשרי, רכז חממת היזמות GVT HUB. שחר כהנא וישראל נתנאל לקחו חלק בפאנל שעסק בקשר הבינדורי והציגו את הפעילות של תנועת הזהב.   

שחר כהנא סיפרה בכנס כי: "כל היופי בתנועת הזהב טמון בכך שהיא מחברת בין אזרחים ותיקים לבני נוער בצורה מאוד טבעית וישירה. זה שונה מאינטראקציה התנדבותית חד-כיוונית שבה צד אחד תורם לצד השני. בתנועה יש מקום משותף לשתי קבוצות הגיל, עם הדדיות והמשכיות. זה מקום מאוד מיוחד שבו יש שיח בין בני 70 פלוס לבין תיכוניסטים, והכל נובע מרצון אמיתי ולא כי הכריחו מישהו להיות שם. כל מי שבתנועה – באמת רוצה להיות שותף ופעיל בה. מגיעה גם תודה למחלקת הנוער בעירייה שמלווה את הפעילות של התנועה ועוזרת לנו לקדם כל רעיון ויוזמה."

ישראל נתנאל, מנהל התנדבות נוער בעיריית גבעתיים: "הקמת התנועה נבעה מרעיון של תלמידי תיכון והיא דוגמא לתהליכי יזמות בקרב בני נוער, שאנחנו במחלקת הנוער מעודדים ומלווים. האתגר בתחילת הדרך היה להטמיע בקרב הציבור קונספט חדש של תנועה חברתית שמשותפת לבני נוער ולאזרחים וותיקים, ולגייס לשורותיה תושבים וותיקים. בעיצומה של תקופת הקורונה, בני הנוער עברו מדלת לדלת וחילקו עוגות לתושבים וותיקים וסיפרו להם על ההתארגנות החדשה. אנו מגלים בכל מפגש מחדש את הערך הרב של התנועה, וגאים בחיבור החזק בין הדורות." 

לשאלות ופרטים לגבי הצטרפות לתנועה: 

שחר - 053-3352731
מאי – 053-7175200
בר – 054-5946699
כרמל- 050-3231491 , carmelashery@gmail.com

תנועת הזהב